TURAN UNION ANATOLIAN FOOTBALL CONFEDERATION BRIEFLY: TUCAF

This patch is not compatible with any other patches. Please do not use it with any other patch. Any possible editing and changes to the files may cause errors in the patch. All graphical work has been done and added.
Added name and license patch.
The Turan Union patch adds the Anatolian continent to the game. It offers the opportunity to play with 24 Turkish countries on this continent. Leagues, cups and tournaments, customized according to the structure of the countries and formatted from scratch, special rules and more are also patched...

Active playable countries; Adygea, Altai, Balkaria, Bashkortostan, Chuvashia, Dagestan, East Turkestan, Gagauzia, Khakasia, Kalmykia, Karakalpakia, Crimea, Northern Cyprus, Nakhchivan, Tatarstan, Taymir, Tuva, Yakutia...

Some tournaments in the game have been deleted. Some tournaments were made from scratch with the new format. For example, the world cup group stage qualifier format has been deleted. Instead, a two-legged elimination format has been introduced.

The format of the world cup is the same as the 2026 world cup format.
World cup qualifying group matches have been deleted from every continent. Instead, the two-legged preliminary round, the qualifying round and the playoff stage were held. The European Championship format has been changed. Instead of 24, 32 teams qualify for the finals. 3 teams compete in 8 groups. The international finals of other continents according to the number of countries are in the same format as the European championship.

Except for Europe and North America, other continents did not have the Nations League. Now we have added the Nations League to all 4 continents. Every continent now has a Nations League. A newly added tournament is the World International Championship, this tournament is a second world tournament on a national basis.
National teams that have won the World Cup and the International Championship are eligible to play for the newly added World Super Cup. The champions of the International Finals of the 6 continents qualify for the newly added International Super Cup. Nations League champions of 6 continents qualify for the newly added Nations Super Cup.

Continental club tournaments;
Club tournaments of 5 continents have never been touched. It has been harmonized with other continental club tournaments.
Some of the tournaments added to the game in the Anatolian continent are;
TUCAF Champions League
TUCAF Anatolian League
TUCAF Turan League
TUCAF Stars League
TUCAF Youth League

The awards of all kinds of tournaments on the basis of national, club and country in the Anatolian continent have been added.
It covers agreements with 24 countries in the Anatolian continent, the signing of the Turan Union agreement, the emergence and implementation of similar news. For example, players such as the European Union are not considered foreigners.
With the code we wrote for the 18 Turkish countries that we created with our own efforts and added to the game, it is ensured that the names of the regens come with the name and surname of the x country. Currently, only the regen names of Adige and East Turkestan have been completed and are working very successfully. Work continues for the regen names of other countries, and in the next update, this deficiency will be completely eliminated.
There may be some deficiencies in the patch that we overlooked, we will release an update to fix these bugs and deficiencies in the future. You can follow to stay up to date.
Please feel free to let us know of any bugs or omissions you encounter. As the TuranUnionPatch team, we wish you a good time.
We would like to thank the "Sortitoutsi" team for the current transfers and the current rosters of the teams.

Note: It loads a little late depending on the state of your system when starting the career.


TURAN BİRLİĞİ ANADOLU FUTBOL KONFEDERASYONU KISACA:TUCAF

Bu yama başka yamalarla uyumlu değildir. Lütfen başka bir yama ile kullanmayın. Dosyalarda olası bir düzenleme ve değişiklik yapmak yamada hatalara neden olabilir. Tüm grafiksel çalışmalar yapılmıştır ve eklenmiştir.
İsim ve lisans düzeltme yaması eklenmiştir.
Turan Birliği yaması size Anadolu kıtasını oyuna ekler. Bu kıta da yer alan 24 Türk ülkesi ile oynama imkanı sunuyor. Ülkelerin yapısına göre özelleştirilmiş ve sıfırdan formatlanmış lig, kupa ve turnuvalar özel kurallar ve daha fazlası yama da...
Aktif oynanabilir ülkeler; Adige, Altay, Balkarya, Başkurdistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, Gagavuzya, Hakasya, Kalmukya, Karakalpakya, Kırım, Kuzey Kıbrıs, Nahçıvan, Tataristan, Taymir, Tuva, Yakutistan...

Oyunda yer alan bazı turnuvalar silinmiştir. Bazı turnuvalar sıfırdan yeni format ile yapılmıştır. Örneğin dünya kupası grup etabı elemeleri formatı silinmiştir. Bunun yerine iki ayaklı eleme formatı getirilmiştir.
Dünya kupası'nın formatı 2026 dünya kupası formatı ile aynıdır. 
Dünya kupası eleme grup maçları her kıtadan silinmiştir. Bunun yerine iki ayaklı ön tur, ön eleme turu ve playoff etabı yapılmıştır. Avrupa Şampiyonası formatı değiştirilmiştir. 24 yerine 32 takım finallere katılıyor. 8 grup da 3'er takım mücadele etmektedir. Diğer kıtaların ülke sayısına göre uluslararası finalleri Avrupa şampiyonası ile aynı formattadır.
Avrupa ve Kuzey Amerika kıtası hariç diğer kıtalar da Uluslar Ligi yoktu. Şimdi 4 kıtaya da Uluslar Ligi ekledik. Artık her kıtanın Uluslar Ligi var. Yeni eklenen bir turnuva Dünya Uluslararası Şampiyonası bu turnuva milliler bazında ikinci bir dünya turnuvasıdır.
Dünya Kupasını ve Uluslararası Şampiyonası'nı kazanan milli takımlar, yeni eklenen Dünya Süper Kupası için oynamaya hak kazanır. 6 kıtanın Uluslararası Finallerin şampiyonları, yeni eklenen Uluslararası Süper Kupa'ya katılmaya hak kazanır. 6 kıtanın Uluslar Ligi şampiyonları, yeni eklenen Uluslar Süper Kupası'na katılma hakkı kazanır.

Kıta kulüp turnuvaları;
5 kıtanın kulüp turnuvalarına hiç dokunulmamıştır. Diğer kıtasal kulüp turnuvaları ile uyumlu hale getirilmiştir.
Anadolu kıtasında oyuna eklenen bazı turnuvalar şunlardır;
TUCAF Şampiyonlar Ligi
TUCAF Anadolu Ligi
TUCAF Turan Ligi
TUCAF Yıldızlar Ligi
TUCAF Gençlik Ligi
Anadolu kıtasında ulusal, kulüp ve ülke bazında her türlü turnuvaların ödülleri eklendi.
Anadolu kıtasın da 24 ülkeye ait anlaşmalar, Turan Birliği anlaşmasının imzalanması, benzer haberlerin çıkması ve hayata geçirilmesini kapsamaktadır. Örneğin Avrupa Birliği gibi oyuncuların yabancı sayılmaması.
Kendi çabalarımızla oluşturduğumuz ve oyuna eklediğimiz 18 türk ülkesi için yazdığımız kod ile regen adlarının x ülkenin adı ve soyadıyla birlikte gelmesi sağlanmıştır. Şu anda sadece Adige ve Doğu Türkistan'nın regen isimleri tamamlandı ve çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Diğer ülkelerin regen isimleri için çalışmalar devam ediyor bir sonra ki güncellemede bu eksik tamamen giderilecektir.
Yama da gözümüzden kaçan bazı eksiklikler olabilir, ilerleyen zamanlar da bu hata ve eksikleri gidermek için bir güncelleme yayınlayacağız. Sürekli güncel kalmak için takip edebilirsiniz
Lütfen karşılaştığınız herhangi bir hatayı veya eksiklikleri bize bildimekten çekinmeyin. TuranUnionPatch ekibi olarak iyi eğlenceler diliyoruz.
Mevcut transferler ve takımların mevcut kadroları için "Sortitoutsi" ekibine teşekkür ederiz.

Not: Kariyere başlarken sisteminizin durumuna göre biraz geç yükleniyor.


How to install - Nasıl kurulur
Place the downloaded editor files in this path - İndirilen editör dosyalarını bu yola yerleştirin
Sports Interactive/Football Manager 2022/Editor Data

Place the downloaded graphic files in this path - İndirilen grafik dosyalarını bu yola yerleştirin
Sports Interactive/Football Manager 2022/graphics

Place the downloaded name fix files in this path - İndirilen isim düzeltme dosyalarını bu yola yerleştirin
Steam\steamapps\common\Football Manager 2022\data\database\db\2230\lnc\all

You'll need to Login to comment